Bálint József faszobrász
Jenő település utcáit Bálint József faszobrász alkotásai díszítik.
Hagyományőrző napot tartottak Jenőn népi mesterségekkel, kézművesekkel (képgalériával)
Az első alkalommal életre hívott Jenői hagyományőrző nap helyszíneként a falu új, formálódó közösségi tere szolgált vasárnap. A Jenő Község Jövőjéért Egyesület a népi mesterségek és kézművesek munkáinak bemutatását tűzte zászlajára, egyúttal lehetőséget teremtve azok kipróbálására a nagyközönség számára.
– Szeretnénk megismertetni a falunkat és hagyományainkat az érdeklődőkkel – fogalmazta meg egyebek között köszöntőjében Herceg József, az egyesület elnöke. – Nem utolsósorban azokkal az alkotásokkal, amelyek ékesítik és formálják településünk arculatát. Szeretnénk vonzóvá, érdekessé és élhetőbbé tenni szűkebb pátriánkat annak érdekében, hogy megmutassuk másoknak, miért is érdemes jenőinek lenni. A helyszín önmagáért beszélt, mert szellemisége kiválóan tükrözte azt az értékrendet, amelyet az egyesület képvisel. A megálmodott új közösségi területen jelenleg is zajlanak az alkotói munkálatok, a tér a jövő év tavaszán nyeri el végleges formáját.
Az érdeklődők megismerkedhettek a különböző népi motívumok rajzolásával, festésével, a csuhéfonással, a kerámiakészítéssel, a fafaragással, a bőrdíszműkészítéssel, a csont- és szarufaragással, a mézeskalács-készítéssel. A rendezvény ideje alatt kirakodóvásár és búcsúi kavalkád várta a látogatókat.
A helyi illetőségű Bálint József fafaragó, faszobrász a készülő, fából faragott kiülőt ajánlotta a népek figyelmébe. Jóska immár a Magyar Kultúra Lovagja, valamint a Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntető cím birtokosa. Összefutottunk a forgatagban a többiek között a berhidai Nesó Sándor csont-, szaru- és fafaragó művésszel, a Népművészet Mesterével. A jenői Pongrácz Gyula csont- és szarufaragásai mellett díszes betyár gúnyáját is megmutatta, sőt, még híres-neves mordályát is eldurrantotta. A várpalotai Majoros Árpád költő, gondolatszobrász egyik opuszával örvendeztette meg a krónikást: „Létem létem legelőjén… / Harcom harcom égmezején / Délibábra karcolt remény” (Horizont, részlet).
– Hagyomány nélkül nincs élet, nincs jövő, nincs falu! – hangsúlyozta megnyitójában Kerekes Ildikó polgármester. – Minden közösség legfontosabb alkotóeleme maga az ember, aki hozzáteszi a saját részét az egészhez. Legyen az egy gondolat, jó szó, cselekedet, egy alkotás. Ha körül nézünk itt a téren, nagyszerű példákat láthatunk, melyekből erőt meríthetünk.
A hagyományőrző nap létrejöttét, a jenőieket és barátaikat, vendégeiket távolléte ellenére Törő Gábor, a térség országgyűlési képviselője is üdvözölte, kedves szavait a faluvezető tolmácsolta.
Fellépett a műsorban Majoros Árpád költő, gondolatszobrász, a Jenői Asszonykórus és a Szigetközi Táncegyüttes. A Falvak Kultúrájáért Alapítvány
Örökség Serleg elismerést adományozott az 50 éves fennállását ünneplő Jenői Asszonykórusnak közösségi, kulturális munkájáért, amellyel a települést, a térséget, hazánkat és a határon túli magyarság egyesítését szolgálta. A díjat Nick Ferenc, az alapítvány kuratóriumi elnöke adta át számukra.
A Jenői hagyományőrző nap szervezését, lebonyolítását, az egyesület szakmai programjának megvalósítását a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.